Meble w okresie gotyku

Meble w okresie gotyku

W okresie gotyku dotychczasowa forma łoża była kontynuowana i rozwijana: słupy utrzymujące skrzynię pościelowąprzekształciły się od dołu w cztery nogi, od góry zaś, wydłużone, zostały nakryte rodzajem drewnianego dachu lub baldachimem, niekiedy jedynie w formie daszka przy wezgłowiu.

Często przestrzeń między słupkami podtrzymującymi dach zapełniała pełna ściana wezgłowia, a od strony nóg ażurowe arkadkowanie. Płaszczyzny drewna dzielone płycinami ozdabiano w krajach północnych motywem zwojów pergaminu lub tzw. maswerkowaniem, natomiast w rejonach przyalpejskich, aż po tereny Małopolski zdobiny sprowadzały się najczęściej do płaskich splotów roślinnych z liści o ostrym konturre.

Dach łoża, często przesklepiony, o łukowatych lub kopułkowych wygięciach, posiadał niekiedy rodzaj fryzu z blankami. Charakterystyczne było usytuowanie łoża we wnętrzu; zwykle w narożniku pokoju (tzw. lit de coin). Znano także łożaalkowy, tzw. litcos, obudowane z trzech stron ściankami. Odrębny typ stanowiły łoża tzw. a la courtines, o konstrukcji całkowicie osłoniętej tkaniną. Baldachim, również z materii, osadzony u wezgłowia, uzupełniały zwisające aż do ziemi z trzech stron kotary, które na dzień zasuwano w kierunku wezgłowia, lub podpinano przy narożnikach baldachimu. Aż do późnego średniowiecza nie różnicowano nazwy courtines w rozróżnieniu kotar łoża i zasłon okiennych.

Na marginesie trzeba twierdzić, iż tak jedne jaki drugie wykonywano z takich samych tkanin: tapiserii, jedwabiów, płótna lnianego i bawełny.

Ostatnie opinie internautów: (0)

Podobne firmy meblowe

Bądź pierwszy
i oceń teraz!
Bądź pierwszy
i oceń teraz!
Ocena: 5/5 (7 opinii)
Bądź pierwszy
i oceń teraz!
Bądź pierwszy
i oceń teraz!
Bądź pierwszy
i oceń teraz!

To z jakich mebli korzystamy w dużym stopniu wyni...
Meble dla ogrodu czy balkonu mogą być bardzo kos...
Wygodna sofa jest niezbędnym elementem wystroju k...
Zawiasy puszkowe to bardzo często wykorzystywane ...
Kuchnia to przestrzeń, która powinna być ...
Na rynku znaleźć można wiele różnego ro...