Meble w góralskim stylu

Meble w góralskim stylu

Chyba każdy, kto przynajmniej raz odwiedził Zakopane, zachował w pamięci kultowany tam na co dzień folklor góralski. Jego nieodłączny element bezsprzecznie stanowią wytwarzane przez górali w unikalnym stylu meble. Za ich wyróżniki z pewnością należy uznać charakterystyczne, ręcznie grawerowane motywy ozdobne oraz drobiazgowość ich wykonania.
Zależnie kogo się zapyta, otrzyma się różnorodne definicje tego typu mebli. Niektórzy stwierdzą, że takim mianem można określić jedynie te, które wykonane zostały na Podhalu przez z dziada pradziada górala, inni zaś stwierdzą, że chodzi o określone dla tego stylu cechy charakterystyczne.

Określane mianem przynależności do stylu „zakopiańskiego” meble w stylu góralskim stanowią wyjątkowo popularny element wystroju wśród pensjonatów, które zyskują za ich sprawą ciepłą, serdeczną i przytulną atmosferę.

Pojedynczy styl nie oznacza jednakże braku różnorodności wśród przynależących do niego akcesoriów meblowych. Napotkać można bowiem zarówno na surowe, jednakże cechujące się subtelną formą ławy, jak i wymyślne stoły, krzesła oraz szafy, które okraszone są kwiatowymi, zwierzęcymi tudzież abstrakcyjnymi motywami.

Rzeźbione w drewnie i finezyjnie wykończone artykuły meblowe w stylu zakopiańskim z całą pewnością stanowią ucztę dla oka, jednakże ich specyfika oraz wyrafinowany styl sprawiają, że pojedyncze elementy wystroju mogą się gryźć z odmiennie udekorowanym wnętrzem.

Mianem opisywanych tutaj mebli winno się jednak określić więcej, niźli wspominane krzesła, ławy, stoły oraz szafy. Bogactwo tego wyszukanego stylu obfituje również w kredensy, wszelkiej maści komody oraz półki, porywające kunsztem ich wykonania kufry, fotele, misterne schody, unikalne drzwi wraz z zabudowami, rozmaite ozdoby ogrodowe oraz wiele, wiele więcej.

Bez względu na subiektywny gust oraz ukierunkowane w przeciwną stronę upodobania, przyznać należy, że meble określane mianem góralskich wykonywane są w sumienny, rzetelny sposób, a sam proces wymaga pewnej ręki oraz sporych umiejętności. Pomimo, że ich zasięg terytorialny praktycznie ogranicza się do Podhala, to stanowią nieodłączny element polskiej kultury, który pomimo rozwijania się, zachowuje swój unikalny i niepodrabiany charakterystyczny styl.

Ostatnie opinie internautów: (0)

Podobne firmy meblowe

Bądź pierwszy
i oceń teraz!
Ocena: 4.5999999046326/5 (10 opinii)
Bądź pierwszy
i oceń teraz!
Ocena: 5/5 (8 opinii)
Bądź pierwszy
i oceń teraz!
Bądź pierwszy
i oceń teraz!

Aranżacja salonu powinna być bardzo estetyczna, ...
Sypialnia https://www.italiastyle.pl/sklep/meble/s...
Coraz częściej w nowoczesnych aranżacjach kuchn...
Płyty budowlane są dzisiaj powszechnie wykorzyst...
Aby zadbać o właściwą postawę dziecka, należ...
Firany i zasłony są bardzo istotny elementem wys...