Meble - Łoża rzymskie

Meble - Łoża rzymskie

Oprócz łóżek do snu i wypoczynku używano w Grecji łóż biesiadnych, z wysokimi, esowatymi zagłówkami (jednym lub dwoma umieszczonymi przeciwlegle). Łoża te spełniały funkcje współczesnej kanapy.

Łoża rzymskie w swej zasadzie konstrukcyjnej niewiele odbiegały od wzorów greckich. Bywały drewniane, marmurowe i z brązu, niejednokrotnie inkrustowane m.in. kością słoniową i szylkretem. Podobna była także ich rola. Przystawienie łoża do stołu w celu ucztowania w pozycji półleżącej, wpłynęło na układ mebli w samym pomieszczeniu zwanym triclinium. Łoża otaczały wtedy kwadratowy stół z trzech stron, czwarta zaś zostawała wolna dla dogodnego obsługiwania ucztujących. Do okrągłych stołów, u schyłku rzeczypospolitej rzymskiej, wykonywano łoża biesiadne o łukowatym zarysie nazywane sigma. Na jednym takim łożu lokowało się zwykle trzech biesiadników leżących ukosem. Rzymskie łoża przeznaczone do spania były przeważnie przenośne, wykonane w całości lub w części z metalu, wsparte na nogach złożonych z elementów toczonych, z wezgłowiem esowato wygiętym, lub nawet dwóch wezgłowiach umieszczonych z przeciwległych stron.

Doceniający wygodę bogaci Rzymianie wyścielali swe łoża materacami wypchanymi owczą wełną, puchem gęsim lub łabędzim, uiywali również poduszek. O wyglądzie łóż etruskich informują nas dobrze zachowane terakotowe sarkofagi, znane z wykopalisk archeologicznych. Łoża z niskimi, deskowatymi nogami, były także w całości metalowe, wraz z kratownicą, przypominającą współczesną elastyczną siatkę. Oczywiście posiadanie tak bogatych łóżek było przywilejem ludzi zamoinych, stojących wysoko w hierarchii społecznej. Biedota sypiała wprost na ziemi, podścielając sobie tylko skóry zwierzęce.

Łoża wczesnego średniowiecza charakteryzowały się budową nieco odmienną od znanej ze starożytności. Ich nogi, w formie czterech toczonych zwykle siupów, sięgały znacznie ponad poziom wmontowanej między nie skrzyni pościelowej, która zastąpiła dotychczasową płaską ramę. Słupy zakończone były od góry pałkowato, boki skrzyni zdobiono zaś najczęściej motywem arkadkowym. Łoża takie znane są wyłącznie z ikonografii, gdyż autentyczne zabytki nie dachowały się do naszych czasów.

Jedyny wyjątek stanowi wykopalisko drewnianej, rzeźbionej ścian ki z wieku XIXII, odkrytej podczas prac archeologicznych na Ostrówku w Opolu, uważanej za fragment łóżka i potwierdzającej całkowicie wyżej opisane cechy konstrukcyjne. Ścianka posiada dekorację, jednak nie arkadkową, lecz o charakterystycznej siatce złożonej z prostokątnych pól, dzielonych dwiema przekątnymi. Dzięki nim tworzy się dodatkowy otyw trójkątów, znany z przedstawień łóżek bizantyjskich. Listwa górna pokryta jest plecionką romańską. Odkryte szczątki dowodzą stosowania w meblarstwie doby romanizmu na naszych ziemiach form analogicznych do stosowanych na Zachodzie, zaś znaleziony fragment kuli z czopem, stanowiący niezawodnie część jednego ze słupów łoża, dowodzi dobrej znajomości techniki tokarskiej.

Ostatnie opinie internautów: (0)

Podobne firmy meblowe

Ocena: 5/5 (10 opinii)
Bądź pierwszy
i oceń teraz!
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Bądź pierwszy
i oceń teraz!
Bądź pierwszy
i oceń teraz!
Bądź pierwszy
i oceń teraz!

Stół jest meblem przeznaczonym do spożywania ws...
Meble do pokoju dziecięcego wybiera się zwykle p...
Dobór odpowiednich mebli w naszym mieszkani...
Na przestrzeni wielu lat ciągle jest sztuka i r&o...
Urządzanie salonu z pewnością nie jest łatwym ...
Aranżacja pokoju dla małego dziecka stanowi nie ...